Sanal Turun Şifreleri

İngilizce karşılığı virtual tour olan Sanal Tur, teknik olarak, çekilen 360° panoramik fotoğrafların özel bir program aracılığı ile birbirine bağlanmasıyla oluşturulan ve görenlere üç boyutluymuş izlenimi veren görsel bir uygulamadır.

İnternet sitelerinin en önemli eklentilerinden olan sanal tur, ziyaretçilere mekanın içindeymiş hissi uyandırır ve interaktif olarak tanıtımı sağlar.


sanal tur
sanal tur nedir
sanal tur nasıl yapılır

Şimdi sizlere sanal tur nasıl yapılıyor ve dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir, onlardan bahsedeceğiz.

Sanal tur yapmak için gerekli olan ekipmanlar:

  • Dslr fotoğraf makinesi
  • Balıkgözü lens (croplu makinelerde 8 veya 10mm , Fullformat makinelerde 15 veya 16mm)
  • Panoramik çekim kafası (panoramikhead)Manfrotto Sph303 Plus- MA-303 plus- Nodal Ninja MkII yada Greigwired Panosaurus
  • Su terazisi olan bir tripod
  • Kablolu veya kablosuz tetikleyici
Hemen Sipariş Ver
Teklif İste
Fotoman
Nasıl Yapılır?

Kurumsal bir sanal tur istiyorsanız bu işi yapan profesyonel firmaların hizmetlerinden yararlanmalısınız. Çünkü mekan çekimleri ve tanıtımları farklı ekipmanlarla, geniş bir kadro ve ışık uygulamaları ile gerçekleştirilmektedir.

Ancak hobi olarak yapmak istiyorsanız yukarıdaki malzemeleri edindikten sonra kolları sıvamalısınız. Öncelikle kendinize güzel bir manzara ve bunu çekebilecek uygun bir alan belirlemelisiniz.

Sonrasında lensinizin nodal noktasını bilmeniz gerekir. Bu noktayı bilmeden sorunsuz bir çekim yapamazsınız. Lensin ışığının kırıldığı bu noktayı bulmak için önceden makinanızla alıştırma yapmış olmanız gerekir. Işık gelişlerini ve kontrastlarını ayarlamadan sanal tur çekemezsiniz. Yani bir nebze profesyonel olmak gerekir.

Sonraki işiniz panoramik kafada eksenleri doğru ayarlamak olacak. Bu ayarlamaları yaptıktan sonra artık çekim yapmaya hazır sayılırsınız.


sanal tur programları
sanal tur 360
360 sanal tur

Çekim sırasında;

Çekim yapacağınız yere tripodunuzu koyduktan sonra terazisini kabarcık çemberin içinde kalacak şekilde ayarlamak gerekir.

Makinedeki titremeleri engellemek için uzaktan tetikleyiciye ihtiyaç vardır. Kamerada manuel modda doğru pozlama ve netlik ayarı yapmak gerekir. Lensi AF’den MF moduna geçirdikten sonra 60 derecelik açılarla 6 fotoğraf ile beraber tavan ve tabanın birer fotoğrafı çekilir. Çekim bittikten sonra birleştirme işlemine geçilir.

Birleştirmek için;

  • Ptqui
  • Panoweaver
  • Autopanogiga programlarını kullanabilirsiniz.

Birleştirdiğiniz fotoğrafları da Flash Panorama Player, Panotour, Tourweaver, Pano2vr gibi yazılımlarla sanal tura dönüştürebileceksiniz.

Son olarak photoshop ile ufak düzeltmeler yaparak çalışmanızı bitirebilirsiniz.

Uzman bir çalışma istiyorsanız da sanal tur 360 firmaları ile iletişime geçerek daha kaliteli bir sanal tura sahip olabilirsiniz.

www.fotolife.com.tr
Fiyatlar
Referanslar