HDR ve Normal Çekim Arasındaki Farklar

HDR ve normal çekim arasındaki farklara geçmeden önce sizlere HDR hakkında bilgi vermemiz gerek.

HDR High Dynamic Range tanımının kısaltmasıdır. Aynı kareyi birden fazla kez farklı ışık yoğunluğunda çekmek ve bu kareleri bilgisayar ortamında üst üste bindirmek anlamına gelir.

hdr çekim

Örneğin bir fotoğrafta karanlık yüzey ile aydınlık olan taraf arasındaki ışık farkı fotoğrafın dinamik kademesini belirler. Fotoğraf makinası ile kadrajı içinde kalan ve farklı ışık değerleri olan bir karede hiçbir zaman dengeleme sağlanmaz. Bu bağlamda patlama ve kararma olmadan, en iyi şekilde fotoğraf çekmek için dinamik kadememizi yükseltmemiz gerekir. Bu işleme de HDR çekim denir.

Bu sayede aydınlık olan kısımlar ile karanlık olan kısımlar arasında etkili bir geçiş görüntüsü yakalanır.

Neden HDR?

Bazı fotoğraflar yüksek kontrasta sahip olmazsa istenen görüntüyü vermeyebilir. Özellikle manzara fotoğraflarında bu durum karşımıza çıkar. Örneğin gökyüzüne göre pozlama yapmak alanın karanlık çıkmasına, alana göre pozlama yapmak gökyüzünün parlamasına neden olur. İşte burada HDR çekim devreye girer. Aynı görüntünün 3 farklı pozlanmış halini birleştiren bu teknik ile gerçeğe en yakın görüntü elde edilir.

Özellikle bulutlu havaların ve iç mekanların çekilmesi için idealdir.

Şehir, manzara, otel, konferans alanları, stadyum, antik kentler, plazalar bu sanal tur çekimlerinde en iyi şekilde görüntülenmektedir.

Hemen Sipariş Ver
Teklif İste
Fotoman

Her Fotoğraf HDR Olur mu?

Her fotoğrafı elbette HDR haline getiremeyiz. Bu çekimleri yapacağımız yerde hareket eden objeler olmamalıdır. Tekniğin temelinde hareketsizlik yatar. Hareket eden insanlar ve araçlar HDR fotoğraf içine dahil edilmemelidir. Gökyüzünde hareket eden bulutlar ve denizdeki dalgalar hariç elbette. Onlar bu tekniğe farklı bir güzellik katıyor.

Özellikle iç mekan çekimlerinde tarihi yapıların özellikleri en iyi bu şekilde yansıtılır. Ayrıntıları görüntülemek ve ters ışıklarla savaşmak mümkündür.

HDR ayrıca tüm fotoğraf makinaları ile yapılabilir. İhtiyacınız olanlar ise:

 • dijital fotoğraf makinası
 • Tripod
 • Kablo deklanşör veya uzaktan kumanda
 • Çekilen kareleri işlemek için Photoshop vb. program

hdr nedir
hdr nasıl yapılır
hdr ve normal çekim farkları

Peki normal çekim ve HDR arasındaki farklar neler? Bu kadar bilgi verdikten sonra kafanızda az çok bir fikir oluşmuştur. Ancak yine de iki tekniği karşılaştırmakta yarar var.

 • Birbirinden farklı fotoğraf çekim tekniği var. Ancak herhangi bir dijital makine kullanarak yaptığınız uygulamalarda standart bir sonuç alırsınız. HDR ise orijinal bir çalışma sunar.
 • Normalde ters ışık işinizi zorlar, ikinci seçenekte bu durum size engel olmaz.
 • İlkinde kapalı alanlarda çalışmak zorken ikincisi esasen bu uygulamalar için oluşturulmuştur.
 • HDR size sanatsal bir görüntü sunarken diğeri standart olarak adlandırılabilir.
 • Normal çekimde renkler doğal, HDR’de daha doğaldır.
 • HDR her alanda kullanılmaya daha uygundur.
 • Standart fotoğraflarda da photoshop gibi teknikler kullanılır ama HDR diğer programlara da uyumludur.

HDR’nin saymakla bitmeyen faydasının yanında en modern tekniklerden biri olduğunu söylemek yeterli. Denemek ve görmekte fayda var!

www.fotolife.com.tr
Fiyatlar
Referanslar